הלבנת שיניים

גוון השיניים הבסיסי שלנו נקבע גנטית, אך ככל שאנו מתבגרים גוון השיניים מתכהה באופן טבעי  והשיניים נצבעות מגורמים חיצוניים דוגמת עישון ושתיית קפה, תה או יין אדום. במקרה של שן בודדת ששינתה את צבעה, מדובר על שן שעברה טיפול שורש או שעברה נמק ואינה "חיה" יותר.

ככלל, טיפול הלבנת שיניים אינו מסוכן ואינו גורם לנזק למשטח השן. ישנם מספר סוגים ושיטות של הלבנת שיניים ורופא השיניים בוחר את השיטה המתאימה ביותר למקרה.

הלבנת שיניים לשיניים בריאות, שלא עברו טיפולי שורש, יכולה להתבצע בשתי שיטות:
1.    הלבנה במרפאה – מדובר בתהליך של כשעה במהלכו רופא השיניים מורח ג'ל הלבנה מרוכז על גבי השיניים שאותן מעוניינים להלבין ומאיר בעזרת מנורה מיוחדת על השיניים. תפקיד המנורה הוא להאיץ את תהליך ההלבנה. חומר ההלבנה גורם לשינוי מולקולרי בשכבה פנימית של השן והופך את הגוון שלה לבהיר יותר. לאחר תהליך ההלבנה צפויה רגישות של השיניים ולעיתים גם של החניכיים, אך רגישות זו חולפת לאחר מספר ימים.

2.    הלבנה ביתית – בשיטה זו רופא השיניים מוסר למטופל תבנית אישית שקופה שהוכנה במעבדה ומותאמת לשיניו (סד הלבנה). המטופל מניח בתוך התבנית ג'ל הלבנה ואת התבנית מניח על גבי השיניים. לרוב ישנים עם סד ההלבנה אך ניתן גם להניח אותו במהלך היום למשך שעתיים רצופות. התהליך כולו אורך בממוצע 2-3 שבועות במהלכן מומלץ להימנע מעישון ומשתיית משקאות כגון קפה, תה ויין אדום. גם כאן צפויה רגישות חולפת של השיניים בזמן ביצוע ההלבנה.

התוצאה הסופית שמתקבלת זהה בשתי השיטות, ההבדל העיקרי ביניהן הינו מהירות קבלת התוצאה- פגישה אחת במרפאה מול תהליך של 2-3 שבועות. לעיתים משלבים בין השיטות ולאחר ביצוע הלבנה במרפאה ממשיכים בביצוע הלבנה ביתית לקבלת תוצאה רצויה יותר.

חשוב לדעת כי מידת ההלבנה הסופית שתתקבל אינה ידועה מראש, אך אחוזי ההצלחה של טיפול הלבנת שיניים הינם גבוהים (מעל ל-90%). תוצאת ההלבנה נשמרת בדרך כלל לשנה-שנתיים, וניתן לבצע ריענון של ההלבנה על מנת לשמר את התוצאה.

לפני ביצוע הלבנת שיניים יש להגיע להתייעצות עם רופא שיניים במרפאה. הרופא יבצע בדיקה כללית של הפה והשיניים, יבדוק את גוון השיניים ההתחלתי וימליץ על השיטה המתאימה להבהרת השיניים. במידה וישנם חורים (עששת) בשיניים המיועדות להלבנה או שקיימות סתימות לקויות (סדוקות או שבורות), יש לבצע סתימות חדשות אטומות, כך שחומר ההלבנה לא יחדור לתוך השן. כמו כן, לפני ביצוע ההלבנה יש להגיע לטיפול הסרת אבנית ורובד אצל השיננית. חשוב לציין כי תהליך ההלבנה לא משפיע על כתרים, סתימות או השלמות שיניים ולכן אם קיימים כאלה בשיניים קדמיות, יש להחליפם לאחר קבלת התוצאה הסופית של ההלבנה.


הלבנת שן בודדת ששינתה צבעה
לרוב מדובר על שן שעברה טיפול שורש או שן שעברה נמק ואינה "חיה" יותר. שן כזו עם הזמן משנה את צבעה והופכת כהה או אפורה יותר. ניתן לבצע תהליך של הלבנה פנימית לשן כזו במספר פגישות אצל רופא השיניים, במידה והמקרה מתאים. סיכויי ההצלחה של הלבנה מסוג זה גדלים ככל שמבצעים אותה סמוך למועד שינוי הצבע של השן.

תשובות לשאלות נפוצות בנושא הלבנת שיניים

1.    האם הלבנת שיניים פוגעת בשיניים?
לא. הלבנת שיניים אינה גורמת נזק לשיניים ואינה שוחקת את משטח השן, כפי שרבים נוטים לחשוב. התהליך בטוח וסיכויי ההצלחה שלו גבוהים. לעיתים קיימת רגישות בשיניים  בימים הראשונים לאחר ההלבנה, אך זו חולפת לחלוטין.

2.    האם ניתן לבצע הלבנת שיניים בהריון?
לא מומלץ לבצע הלבנת שיניים בהריון או בהנקה. ככלל מומלץ לבצע טיפולי שיניים הכרחיים בלבד במהלך הריון והזמן המועדף לביצוע טיפולים הוא הטרימסטר השני.

3.    כמה זמן הלבנת שיניים מחזיקה?
בדרך כלל תוצאת ההלבנה נשמרת לשנה-שנתיים, אך זמן זה תלוי גם בהרגלים של המטופל (עישון, שתיית קפה, תה או יין אדום, הרגלי צחצוח). ניתן לבצע ריענון של ההלבנה על מנת לשמר את התוצאה לטווח ארוך.

4.    האם הלבנת שיניים מלבינה גם כתרים או סתימות?
חומר ההלבנה לא מבהיר כתרים, סתימות או השלמות בשיניים קדמיות ולכן אם קיימים כאלו, צפויים הבדלים בצבע בין השיניים השונות בסיום ההלבנה. במקרה כזה יש להחליף את הכתרים או הסתימות לאחר שמתקבלת התוצאה הסופית של ההלבנה או לבצעם מלכתחילה אחרי הלבנת שיניים.

5.    איך אדע איזה צבע יתקבל בסיום ההלבנה?
לא ניתן לצפות מראש את הגוון הסופי שיתקבל בסיום ההלבנה. לעיתים יש צורך בשימוש בסד הלבנה ביתי לאחר ההלבנה במרפאה כדי לקבל תוצאה רצויה יותר.

טיפים ומידע שימושי

בלות בשיניים קדמיות קבועות: אם השן יצאה בשלמותה ממקומה - יש להחזירה מיד למקומה בלסת או לשמור אותה בחלב! (חשוב שהשן לא תשהה ביובש יותר משעה). וכמובן, יש להגיע מידית לרופא השיניים. לזמן שעבר מהחבלה ולמקום בו השן אוחסנה עד להגעה לרופא השיני

קרא עוד...

 

רפואת שיניים מונעת

הגישה המודרנית ברפואת שיניים מתייחסת לעששת (חורים בשיניים) כאל מחלה לכל דבר, אשר יש לטפל בה ולמנוע אותה. כאשר מאתרים אדם שנמצא בסיכון גבוה לפתח חורים בשיניים, מטפלים בו לפי פרוטוקול טיפולי שמטרתו למנוע הופעה של חורים חדשים בעתיד.
 

קרא עוד...

 

 

הלבנת שיניים

גוון השיניים הבסיסי שלנו נקבע גנטית, אך ככל שאנו מתבגרים גוון השיניים מתכהה באופן טבעי והשיניים נצבעות מגורמים חיצוניים דוגמת עישון ושתיית קפה, תה או יין אדום. במקרה של שן בודדת ששינתה צבע, מדובר על שן שעברה טיפול שורש או נמק ואינה "חיה" יותר.

קרא עוד...

מי מחובר

יש לנו 4 אורחים ו-אין רשומים מחוברים

Go to top