סתימות ושחזורים

הטיפול הנפוץ לחורים בשיניים (עששת) הינו ביצוע סתימות, או בשמן המקצועי- שחזורים. בעת ביצוע סתימה הרופא מסיר ראשית את האזור בשן הנגוע בחיידקים עד שנותר רק חומר שן בריא. בשלב השני מבצע הרופא את הסתימה- ולמעשה משחזר את צורת השן כפי שהיתה טרם הטיפול.

ישנם שני סוגי שחזורים: שחזור אמלגם (סתימה כסופה) ושחזור קומפוזיט (סתימה לבנה). רופא השיניים מתאים את סוג השחזור למקרה הספציפי.

האמלגם הינו חומר שנמצא בשימוש זמן רב, הוא חזק, נוח לעבודה, עמיד לאורך זמן ומשמש לביצוע סתימות בשיניים אחוריות. החסרון המשמעותי שלו הוא צבעו- כסוף ולא אסתטי. עם זאת, ישנם מקרים בהם סתימת האמלגם עדיפה על פני סתימה לבנה ולכן הוא נמצא עדיין בשימוש.

יתרונות שחזור הקומפוזיט הן בכך שהוא נקשר למשטח השן, הוא חזק וניתן להתאים את צבעו לשן כך שלא ניתן להבחין בסתימה לאחר הטיפול. עם זאת, הכנת סתימה לבנה אורכת זמן רב יחסית כיוון שיש להכינה בטכניקה מסוימת, החומרים בהם משתמשים לביצועה רגישים מאד לרטיבות ורוק ואיכות התוצאה הסופית תלויה רבות במיומנות הרופא המבצע.


השלמת שן קדמית
במקרים בהם שן קדמית נשברה עקב חבלה כלשהי ואין צורך בביצוע טיפול שורש, ניתן להשלים את האזור השבור בחומר בגוון השן (שחזור קומפוזיט). את ההשלמה מבצעים בטכניקה מיוחדת כך שמתקבלת תוצאה אסתטית. עם הזמן ההשלמה עלולה לשנות את צבעה עקב עישון או שתיית משקאות כגון: קפה, תה או יין אדום. במקרה כזה ניתן להחליף את ההשלמה או חלק ממנה. בנוסף, יש לזכור כי החומרים בהם מבצעים את ההשלמה אינם חזקים כמו השן המקורית והם עלולים להתנתק מהשן ולכן אין לנגוס בשיניים אלו או להפעיל עליהן כוחות חזקים כמו פיצוח גרעינים או כסיסת ציפורניים.


תשובות לשאלות נפוצות בנושא סתימות ושחזורים

1.    מה ההבדל בין סתימה לבנה וסתימה כסופה?
ההבדל הראשון הוא כמובן האסתטיקה- את גוון הסתימה הלבנה ניתן להתאים לשן כך שלא ניתן יהיה להבחין בה בסיום הטיפול. ביצוע סתימה לבנה אורך זמן רב יותר כיוון שיש לבצעה בטכניקה מסוימת והחומרים עימם עובדים רגישים מאד לרוק ורטיבות בחלל הפה. האמלגם שמרכיב את הסתימה הכסופה קל ונוח יותר לעבודה ופחות רגיש לרטיבות. סתימה לבנה נקשרת לחומר השן בניגוד לסתימה הכסופה, שמוחזקת בתוך השן באופן מכני בלבד. מקובל לחשוב כי סתימות כסופות מחזיקות זמן רב יותר מאשר סתימות לבנות, אך תכונות החומרים איתם מבצעים סתימות לבנות משתפרות כל הזמן, כך שאורך חיי הסתימות הלבנות מתקרב לזה של הסתימות הכסופות.
 
2.    האם מומלץ להחליף סתימות כסופות לסתימות לבנות?
ככלל, אין סיבה להחליף באופן גורף סתימות כסופות ללבנות. בכל פעם שמחליפים סתימה מעמיקים ומרחיבים את החלל בשן וכך עלולים להגיע למצב שיחייב טיפול שורש. סתימות האמלגם הכסופות הינן חזקות ויכולות להחזיק מעמד שנים רבות ואם הן תקינות- אין סיבה להחליפן. במידה וקיימת סתימה שבורה או סדוקה או אם חיידקים חדרו וגרמו לעששת מתחת לסתימה- ניתן, בהתאם למקרה, להחליף את הסתימה ללבנה.

3.    כמה זמן מחזיקה סתימה?
סתימה יכולה להחזיק מעמד שנים רבות בפה המטופל, אפילו 15 שנה ויותר. ישנה כמובן גם השפעה של המטופל- הרגלי צחצוח וניקוי בין השיניים, נוכחות חיידקים בפה שגורמים לעששת (ועלולים לגרום שוב לחור בשן שעברה סתימה). נהוג לחשוב כי סתימות כסופות מחזיקות מעמד שנים רבות יותר מאשר סתימות לבנות, אך חומרי הקומפוזיט עימם מבצעים סתימות לבנות משתפרים כל הזמן, כך שכיום אורך חיי סתימה לבנה וכסופה כמעט זהה.

4.    האם ניתן לטפל בשיניים במהלך הריון?
כן, ניתן לטפל בשיניים במהלך הריון, אך בדרך כלל מטפלים במקרים שאינם סובלים דיחוי עד הלידה. הזמן המומלץ לטיפול הינו הטרימסטר השני של ההריון. מבצעים צילומי רנטגן הכרחיים בלבד וניתנת הרדמה ללא אדרנלין.

5.    האם סתימת אמלגם מסוכנת?
לפי משרד הבריאות הישראלי  וה- FDA  (מנהל המזון והתרופות האמריקאי), סתימת אמלגם אינה מסוכנת לבריאות. האמלגם מכיל כספית שמשתחררת במינונים מינימליים שאינם פוגעים בבריאות, כך לפי מחקרים שבוצעו. עם זאת, בעת הוצאת סתימת אמלגם משתחררים אדי כספית לחלל הפה ולכן לא מומלץ להוציא או להחליף סתימות אלו ללא הצדקה רפואית.

 

Go to top