שיקום הפה

שיקום הפה הוא תחום אשר מאגד בתוכו טיפולים אשר מטרתם להשלים שיניים חסרות בפה או להגן על שיניים מפני שבר.

כתר

במקרים של שן שנשברה, שן שעברה טיפול שורש או שן עם סתימה נרחבת מאד מכינים כתר על גבי השן, וזאת מכיוון ששיניים במצבים אלו חלשות יותר ועלולות להישבר. על מנת להגן עליהן מפני שבר מכינים כתר. כתר הוא למעשה כיסוי שמונח על השן וחובק אותה. ישנם שני סוגי כתרים עיקריים בשימוש- כתרי חרסינה עם בסיס מתכתי וכתרי חרסינה מלאה.

כתרי חרסינה עם בסיס מתכת (כתרי PFM - חרסינה מאוחה למתכת)

כתרים אלו נמצאים בשימוש נפוץ מזה שנים רבות. החלק הפנימי של הכתר עשוי ממתכת והחלק החיצוני שנראה לעין עשוי מחרסינה ונראה כמו שן טבעית. ישנם סוגים שונים של סגסוגות מתכת שבשימוש וההבדל ביניהן הוא בתכולת המתכות האצילות כמו זהב, פלדיום ופלטינה. נוכחות מתכות אצילות בסגסוגת משפיעה לטובה על האסתטיקה של הכתר ועל בריאות החניכיים מסביב לכתר. ניתן לקבל תוצאה אסתטית טובה בביצוע כתר מסוג זה בשיניים אחוריות. בכתרים על שיניים קדמיות עלול להראות פס כהה בחניכיים כתוצאה מהשתקפות המתכת בשולי הכתר. (ישנה התייחסות לנושא זה בהמשך, בחלק שאלות ותשובות, שאלה מס' 6).

כתרי חרסינה מלאה, כתרי זירקוניה

אלו נחשבים לדור החדש של הכתרים. הם עשויים חרסינה בלבד ואינם מכילים מתכת. בין היתרונות של כתרי הזירקוניה ניתן למנות אסתטיקה גבוהה, חוזק ושמירה על בריאות החניכיים.  הכנת כתרים אלו נעשית בשיטות ממוחשבות ומתקדמות שמעניקות דיוק מקסימלי של הכתר לשן. בשיניים קדמיות הם טיפול הבחירה המומלץ בדרך כלל. קיים ניסיון רב בביצועם ועלותם גבוהה יחסית.

גשר

גשר מטרתו להשלים שן חסרה אחת או יותר. גשר הוא למעשה מספר כתרים מחוברים, אשר שני קצוותיו הינם כתרים המונחים על גבי שיניים קיימות תומכות ובמרכזו כתרים המשלימים את האזור מחוסר השיניים. כיום הנטייה היא להעדיף השלמת שן חסרה באמצעות שתל ולא גשר. הסיבות לכך הן שלמטופל קיים לרוב קושי לנקות מתחת לגשרים, ושעל מנת להכינם צריך לפעמים לבצע כתר על שן בריאה לחלוטין ורצוי להימנע מכך.

שתל

שתל מטרתו להשלים שן חסרה אחת או יותר. זהו למעשה בורג עשוי טיטניום המוחדר לעצם הלסת ומחליף את שורש השן החסרה. אל השתל מחברים את המבנה (שמשלים את חלק השן שבולט מהחניכיים) ואת הכתר (שחובק את המבנה). יתרון ביצוע שתל הוא בכך שניתן להשלים שן חסרה ללא ביצוע כתרים בשיניים הסמוכות, בעיקר אם הן בריאות וללא טיפולים קודמים. בנוסף, התחושה נוחה יותר וקל לנקות בין השתל לשיניים הצמודות אליו. אחוזי ההצלחה בביצוע שתלים הינו גבוה, כמובן בתנאי שמבוצע ע"י רופא מיומן ובתנאי שהמקרה מתאים. בין השאר, למעשנים, לחולים במחלות כרוניות כגון סוכרת ולסובלים ממחלת חניכיים לא מטופלת- סיכויי הצלחה נמוכים יותר בביצוע שתלים. בכל מקרה יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולהחליט מהי האפשרות המתאימה ביותר להשלמת השן החסרה.

 תשובות לשאלות נפוצות בנושא שיקום הפה

 1.         למה צריך כתר אחרי טיפול שורש?

שן שעברה טיפול שורש חלשה יותר. לרוב קירות השן הנותרים דקים יחסית ולכן גדל הסיכוי שישברו עם הזמן. על מנת להגן על השן מפני שבר, מקטינים אותה בהיקף ובגובה (משחיזים) ומניחים עליה כתר שיחבוק אותה ויגן עליה.

 2.         מהו טיפול שורש?

טיפול שורש נעשה בדרך כלל כאשר קיימת דלקת בחלק הפנימי ביותר של השן (מוך השן) או כאשר השן עברה נמק ואינה "חיה" יותר. במהלך הטיפול הרופא עובד בתעלות שבשורש השן. אותן תעלות מכילות את החלק החי של השן- תאים, עצבים וכלי דם. רופא השיניים מסיר את תכולת התעלה, מרחיב אותה, מחטא ולבסוף אוטם. כך שלמעשה מבנה שורש השן נותר כשהיה ורק תכולתו חסרה.

 3.         מהו מבנה?

מבנה הוא למעשה הסתימה הקבועה שאחרי טיפול השורש. המבנה משלים את חלק השן שבולט מהחניכיים (כותרת השן). ישנם שני סוג מבנים: מבנה מיידי שמבוצע ע"י הרופא במרפאה ומבנה יצוק, שמבוצע ע"י טכנאי השיניים במעבדה.

 4.         מה עדיף- שתל או גשר?

כיום מעדיפים לבצע שתל ולא גשר כאשר ניתן, וזאת כדי למנוע טיפול לא הכרחי בשיניים בריאות (מה שעלול לקרות כשמבצעים גשר) וכדי לאפשר ניקוי קל וטוב יותר בין השיניים (מתחת לגשר קשה יותר לנקות). עם זאת, כל מקרה נבדק לגופו ויש להתייעץ עם רופא השיניים לגבי אפשרות הטיפול המתאימה ביותר.

 5.         כמה זמן מחזיק כתר?

כתר אמור להחזיק מעמד כ-10 שנים. עם זאת, כתר יכול להחזיק שנים רבות יותר או להיכשל אחרי תקופה קצרה יותר. גם למטופל יש השפעה על אורך הזמן שיחזיק הכתר. הקפדה על צחצוח וניקוי בין השיניים חשובה ביותר, נוכחות חיידקי עששת בפה עלולה לגרום לריקבון בשולי הכתר ומחלת חניכיים גם היא עלולה לגרום לכישלון של הטיפול. כמו כן, עלול להיגרם שבר בחרסינה או סדק בשן. חשוב מאד להגיע לטיפול אצל השיננית ולביקורות מסודרות אצל רופא השיניים לאחר סיום הטיפול ולאתר בעיות כאשר הן בשלב התחלתי.

 6.         למה יש פס כהה בחניכיים מעל כתרים בשיניים קדמיות?

הסיבה לכך שלפעמים רואים פס כהה בחניכיים מעל כתרים בשיניים קדמיות היא השתקפות של המתכת בשולי הכתר או חשיפה של שורש השן שהפך כהה לאחר טיפול שורש. מסיבה זו מעדיפים לבצע כתרי חרסינה מלאה (זירקוניה), אשר אינם מכילים מתכת, בשיניים קדמיות הנראות בחיוך.

 7.         מה עושה טכנאי השיניים?

לטכנאי השיניים תפקיד משמעותי בתוצאה הסופית של הטיפולים בתחום שיקום הפה. הטכנאי הוא זה שמכין למעשה את הכתרים והגשרים במעבדה לפי מודלים של השיניים שמוסר לו הרופא, כך שהתוצאה האסתטית תלויה רבות גם בכישורי הטכנאי.

Go to top